Az olimpiai pályák története

Tartalomjegyzék:

Anonim

Az olimpiák jelentősen megváltoztak az ősi görögországi szerény kezdetek óta. Eleinte csak a görögök engedhettek versenyezni; most az olimpia világméretű esemény. Az ókori görög olimpián kevés esemény volt a modern inkarnációval összehasonlítva. Nincsenek téli sportok, és míg az egyéni verseny uralta az ősi olimpiát, a modern változat magában foglalja a csapat sportágakat, például a kosárlabdát. Mindazonáltal egy dolog állandóan változatlan maradt a történelem folyamán, és ez a sprint mindig is fontos szerepet játszott az olimpián.

A kezdet

Az első görög olimpiai események 776 B. C.-ben zajlottak. Egy napig tartott, és áldozatokat mutattak be a görög istenek, különösen a Zeusz tiszteletére. Az egyetlen atlétikai esemény egy sprint volt a versenypálya egyik végétől a másikig. Stadionként vagy stadionnak nevezték, és távolsága körülbelül 630 láb. Ez az egyetlen futó verseny továbbra is az egyetlen sportesemény volt több egymást követő olimpián.

Az olimpia

Mint a modern párkapcsolatuk, a görög olimpia négyévente történt. Az olimpiai játékok négyéves időszaka görög időmérő lett, az úgynevezett olimpia. Körülbelül 400 évig minden egyes olimpiát az utóbbi olimpián futó futóverseny nyerte el. Például, mivel egy Koroibos nevű sportoló volt a győztes az első olimpián 776-ban, az ezt követő négy év alatt az úgynevezett Koroibos olimpia.

Az olimpia meghosszabbítása

Végül az olimpia ötnapos rendezvénysé vált, és egyéb versenyeket is magában foglalta, mint például a boksz és a pódium. Az ötletben a sportoló öt eseményen vett részt, beleértve a sprintet is. Volt egy sprint kétszer olyan hosszú, mint egy stade. Mindazonáltal az eredeti stade továbbra is a fő esemény volt, és népszerűsége folytatódott, amíg Theodosius I császár eltörölte a játékokat. A francia megpróbált újjáéleszteni az olimpiát a francia forradalom idején. A versenyt 1796 és 1798 között három egymást követő évben tartották. A franciaek nemrégiben feltalálták a metrikus rendszert, így első alkalommal az olimpiai sportolók versenyt futottak a méterben mért versenypályákon. A futóversenyeket az olimpia újjáélesztésére tett kísérletekben is felvetették, például a nagy olimpiai fesztiválon, amelyet 1860-ban Liverpoolban tartottak. Görögország ugyanakkor igyekezett újjáéleszteni az olimpiát. Ez az újjászületés, az úgynevezett Zappasi Olimpia, az ősi stade-sprint újbóli bevezetését jelentette.

Modern olimpia

Amikor a modern olimpiai játékok 1896-ban kezdődtek, a sprinterek 100 méteres kötőjelet és 400 méteres kötőjelet futottak. Az 1900-as olimpián 200 méteres kötőjelet adtak hozzá, és a négy sprintek csapata az 1912-es olimpián futni kezdett.A női sprint események az 1928-as olimpiai játékokban szerepeltek. A verseny formátuma megváltozott. A köteleket, amelyek eredetileg elválasztották a sprint pályákat, végül eldobták. Az olimpiai sprintek először a versenyeket egyenes helyzetből indították el, néha a verseny indításakor nyitó kapukkal, de az 1948-as olimpián kezdődő blokkokat vezettek be. A futási feltételek javultak. 1956-ban az olimpiai sprinterek szintetikus pályákon futottak, a sportruházat könnyebbé és felhasználóbarátabbá vált. A teljesítmény az évek során javult. Például az 1986-os olimpián Thomas Burke 12 méteres másodperc alatt megnyerte a 100 méteres kötőjelet, de 2008-ban az Usain Bolt 9. 69 másodperc alatt a világrekordot állította.